ایرانیان واقعاً می‌توانستند شرکت بنز را بخرند؟

1397/08/12

پی‌نوشت. همانطور که شما هم احتمالا تجربه به اشتراک‌گذاری موضوعی در فضای مجازی را داشته‌اید، به نظر میرسد تعداد زیادی از کاربران در شبکه های اجتماعی به بازنشر اخبار و موضوعات جذاب تمایل دارند. در این میان برخی اخبار نادرست یا نادقیق ممکن است در نگاه اول بسیار عجیب و حیرت انگیز بیاییند و همین نکته احتمال بازنشر آنها را در سطحی وسیع افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مغز انسان اساسا با آمار و ارقام رابطه چندان مناسبی ندارد و به بیانی ساده‌تر، مغز در بسیاری از موارد مستعد اشتباه در برآورد صحیح از داده‌های آماری است.

یکی از نشانه‌های سواد رسانه‌ای تلاش برای صحت‌سنجی اخبار است. در مقاله‌ای که به قلم لایف وب و در خبرگزاری آنا منتشر شده، این موضوع را برای خبری تحت عنوان «ایرانیان می‌توانستند با پول پرداختی به سایپا بنز را بخرند» بررسی کرده‌ایم. خلاصه این مقاله در زیر آورده شده است (برای خواندن کامل مقاله اینجا کلیک کنید).

 

 

ایرانیان واقعاً می‌توانستند شرکت بنز را بخرند؟

 

صبح امروز خبری به نقل از یک روزنامه در سایت‌های خبری و کانال‌های تلگرامی داغ شد که مدعی بود «با پولی که مردم به حساب سایپا ریختند، می‌شود یکی از شرکت‌های بنز، لامبورگینی، فیات یا تویوتا را خرید».

اما به‌نظر می‌رسد این ادعا، که در کانال‌ها و سایت‌های متعدد خبری بازنشر شد، درست نیست. اما چرا؟

1-  در ابتدای خبر آمده که «چند روز پیش در یک دقیقه زمان، ۶ میلیون نفر پول [به حساب سایپا] منتقل کردند».

این رقم به نظر عجیب – و نادرست - می‌آید. چون:

  • چند روز قبل آمار و نمودارهای فروش ۵۰ هزار دستگاه خودرو از سوی سایپا منتشر شده بود.
  • تعداد کل خودروهای تولیدی و به فروش رفته در یک سال برای شرکت سایپا حدود ۴۰۰ تا نهایتاً ۵۰۰ هزار دستگاه است. (رقم‌های ۵۰ هزار و ۵۰۰ هزار را با ۶ میلیون که در گزارش آمده مقایسه کنید).

 

2-  بر مبنای این رقم عجیب، محاسبه انجام شده و به‌ازای هر نفر ۲۵ میلیون تومان، کل مبلغ واریز شده به حساب سایپا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده. بیایید برای دیدن میزان بزرگی این رقم آن را با کل میزان نقدینگی کشور مقایسه کنیم: «حجم نقدینگی از هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد» (خبرگزاری ایرنا – ۱۹ شهریور ۹۷)

به عبارت ساده‌تر، رقم اعلام شده‌ای که روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید به حساب سایپا واریز شده حدود ۹/۴ درصد کل میزان نقدینگی است و واضح است که این حجم از پول خیلی بزرگ‌تر از آن است که به‌طور لحظه‌ای (و به قول روزنامه جمهوری اسلامی در یک دقیقه) وارد یک صنعت شود.

 

3-  در قسمت پایانی این مقاله، با احتساب ارقام عجیب بالا نتیجه‌ای دیگر هم گرفته شده است:

«با همین مبلغ پول می‌توانستند یکی از شرکت‌های بنز، BMW، لامبورگینی، شورولت، فورد، GMC، تویوتا، KIA و فیات را به‌طور کامل خریداری و به‌صورت سینه‌خیز به ایران احضار کنند».

هر چند منظور از خریدی که بتوان با آن شرکتی را به‌صورت سینه‌خیز به کشور احضار کرد دقیقاً مشخص نیست؛ به‌نظر می‌رسد منظور جمع ارزش سهام شرکت‌ها بوده است. حتی در صورتی که بپذیریم این استدلال صحیح است، باز هم ارزش بسیاری از شرکت‌های گفته شده از رقم ۳۵ میلیارد دلار بیشتر است.

 

با در نظر گرفتن مجموع دلایل بالا، به‌نظر می‌رسد اصلاً چنین فرصتی برای ایرانیان نبوده که آن را از دست بدهند!