آیا شما یک زامبی اینترنتی هستید؟

1397/11/27

شاید اصطلاح حمله DDoS را شنیده باشید. دیداس یا Distributed Denial of Service، یکی از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین نوع حملات هکری در دنیا محسوب می‌شود که در آن با ارسال «تقاضای کاذب با حجم زیاد» به سمت سرور قربانی، سرور مورد هدف کند شده یا از دسترس خارج می‌شود. ایده نسبتا ساده‌ای که همچنان می‌تواند برای سایت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی مشکل آفرین باشد.

در چند هفته اخیر برخی کسب‌وکارهای اینترنتی ایرانی مثل زرین‌پال و علی‌بابا زیر شدیدترین حملات DDoS بوده‌اند. حملاتی که البته با قبل تفاوت ساختاری مهمی داشته‌اند که آن نحوه ارسال درخواست‌ها به سرور قربانی بوده است. در بخشی از این حملات، برخلاف روال مرسوم در گذشته، درخواست‌ها نه از خارج کشور که از داخل کشور و از سمت دستگاه‌های صدها هزار و حتی میلیون‌ها ایرانی انجام شده است. این درحالی است که احتمالا خود کاربر روحش خبردار نیست که از دستگاه موبایل یا کامپیوترش برای حملات استفاده شده است.

طبق بررسی‌ها حجم بزرگ آلودگی کاربران ناشی از نصب گسترده ابزارهای دورزدن فیلتر است که بعد از فیلتر تلگرام در قالب پوسته‌های فارسی غیر رسمی و یا فیلترشکن‌ها رواج گسترده‌ای داشته است. درصورت صحت این ادعا می‌توان اینطور استنباط نمود نمود که حالا صدها هزار زامبی اینترنتی در داخل کشور وجود دارد. کاربرانی که ممکن است بدون اینکه خود بخواهند یا بفهمند، در حملات به زیرساخت‌های اینترنتی کشور مورد استفاده قرار بگیرند.

حال باید دید استراتژی کسب‌وکارها برای حل این بحران چیست؟

و اینکه آیا زامبی‌های اینترنتی خواهند توانست تاثیر چشمگیری بر کسب‌وکارهای اینترنتی کشور داشته باشند؟

----------------

متن کامل این مقاله را در سایت آی‌تی‌من می‌توانید بخوانید. خلاصه و ویرایش متن فوق توسط دپارتمان تحلیل داده لایف وب (تیم پایشگر) انجام شده است.