پردازش زبان طبیعی NLP

1397/07/23

پردازش زبان طبیعی (NLP) قابلیت یک رایانه برای درک چیزی است که انسان در قالب کلام به او می‌گوید. این مفهوم مطالعه روی درک رایانه‌ها از گفتار، نوشتار، و ارتباط انسانی. رایانه‌ها با مجهز شدن به این درک، می‌توانند تحلیل احساسی یا دیگر تحلیل‌های متنی را در مقیاس بزرگ انجام دهند و داده‌های معنادار فراهم آورند. NLP جزئی از هوش مصنوعی است.

 

توسعه‌ی برنامه‌های مبتنی بر NLP از آن جهت سخت است که از قدیم لازم بوده که انسان با رایانه از طریق یک زبان برنامه‌نویسی دقیق، نامبهم و بسیار ساختاریافته، مانند جاوا، ++C و روبی و یا از طریق تعداد محدودی دستور صوتی با تلفظ واضح «سخن بگوید»، در صورتیکه گفتار انسان‌ها همیشه هم دقیق نیست. صحبت‌های روزمره و حتی رسم انسان‌ها در بسیاری از موارد مبهم است و ساختار زبانی آن ممکن است به متغیرهای پیچیده‌ی بسیاری از جمله زبان عامیانه، گویش‌های محلی، و پس‌زمینه‌ی اجتماعی وابسته باشد.

انسان‌ها آنگونه که با رایانه سخن می‌گویند با یکدیگر حرف نمی‌زنند.

رویکردهای کنونی در NLP که بر اساس یادگیری ماشینی و نوعی از هوش مصنوعی است که الگوهای موجود در داده را بررسی و استفاده می‌کند تا درک برنامه را بهبود دهد. به کمک این نتایج، ماشین‌ می‌تواند کارهایی همچون تحلیل احساسی، تجزیه‌ی متن، تشخیص گفتار، برچسب‌زنی نقش دستوری و ... را انجام دهد.

بیشتر پژوهش انجام‌شده در زمینه‌ی پردازش زبان طبیعی بر محور جستجو می‌گردد، به‌خصوص جستجوی تجاری.

کارهای رایج NLP در برنامه‌های نرم‌افزاری امروز عموما شامل چنین مواردی است:

  • بخش‌بندی جمله، برچسب‌زنی نقش دستوری، و تجزیه.
  • تجزیه و تحلیل (آنالیتیک) عمقی
  • استخراج موجودیت نام‌برده
  • حل ارجاع مشترک

شرکت لایف وب با سرمایه انسانی متخصص و ارزشمند به تحقیق و توسعه ساختارهای مبتنی بر NLP پرداخته و طی سالیان متمادی توانسته پروژه های عظیمی را در راستای تحقق این مهم در زبان فارسی و عربی به انجام برساند.

برای اطلاعات بیشتر یا همکاری با ما در زمینه پروژه‌های هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی می‌توانید با ما تماس بگیرید.